Chodzi o to, aby bawić się sztuką

Nie mogli wziąć udziału w Kortowiadzie, więc ją sobie… narysowali. Studenci edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych Wydziału Sztuki UWM spotykają się raz w tygodniu na wirtualnym wspólnym rysowaniu. Sztuką można się wspaniale bawić – twierdzą.

Raz w tygodniu wieczorem studenci z Naukowego Koła Grafiki Warsztatowej, działającego w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Sztuki UWM zasiadają przed monitorami komputerów i rozpoczynają wspólne rysowanie. Końcowy efekt jest nieprzewidywalny. To akcja „Rysunekposting”, studencki sposób na kreatywną zabawę sztuką.

- Projekt powstał spontanicznie, od myśli, że nie bardzo mamy co robić. Moglibyśmy więc wspólnie rysować. Czemu nie? Jeśli mamy siedzieć w domu, nie możemy się spotkać ze znajomymi, możemy razem pracować. Pomysł podrzuciliśmy opiekunowi naszego koła, dr. hab. Aleksandrowi Woźniakowi - opowiada Magda Boduszek, studentka I r. st. II st. edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych, przewodnicząca koła.

Pomysł się spodobał i akcja ruszyła. W każdy piątek o godz. 21.00 studenci logują się na portalu aggie.io, na którym już czeka na nich wirtualna tablica do rysowania i temat. Przez 2 godziny trwa wspólne rysowanie. Zabawa polega na tym, że powstaje jedna wspólna praca - wszyscy rysują na tej samej tablicy i widzą wzajemnie, co rysują, jakby rysowali na jednej wielkiej kartce papieru.

- Tematy są różne. Ostatnio wpadliśmy na pomysł, że skoro w tym roku nie ma Kortowiady, to ją sobie narysujemy. Rysowaliśmy, co dzieje się na Kortowiadzie i z czym nam się ona kojarzy. Ale najczęściej rysujemy, co chcemy. Bo chodzi o czystą zabawę i bycie razem. Chcielibyśmy, aby włączyło się jak najwięcej osób - mówi Magda.

Na razie odbyły się 3 wspólne sesje rysunkowe. Do zabawy włączyć się można klikając w podany link. We wspólnym rysowaniu bierze też udział opiekun koła, prof. A. Woźniak. Ale nie wchodzi w rolę mentora i nie narzuca tematów.

- Profesor chce, aby dołączyć mógł każdy czy umie, czy nie umie rysować. Chce, aby nie traktować tego projektu bardzo poważnie, nie przejmować się opiniami innych, tylko abyśmy się po prostu bawili sztuką. Ma być studencko - śmieje się Magda.

Chociaż wspólne rysowanie podoba się studentom, jednak, jak twierdzi Magda, nie zastąpi realnych zajęć.

- Brakuje mi pracowni. Robię dyplom z grafiki warsztatowej i jest to przedmiot wymagający korzystania ze specjalnego sprzętu i materiałów. Ale musimy sobie jakoś radzić. Zapraszamy serdecznie do wspólnego rysowania w każdy piątek od godz. 21.00 do 23.00. Tablice rysunkowe i tematy będą publikowane na naszym facebooku: https://www.facebook.com/EGISPWS – zachęca Magda.

A tak wygląda Kortowiada 2020 wspólnie narysowana przez studentów z koła grafiki warsztatowej.

Kanał komunikacyjny (voice channel i ogłoszenia) na discordzie: https://discord.gg/ZUGaUGs

Motto projektu: Expect the unexpected

hasz projektu: #RysunekPosting